< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt    

Par roņu mazuļu saudzēšanu pludmalē

Par roņu mazuļu saudzēšanu pludmalē

2024-03-01, 08.35

Katru pavasari Latvijas piekrastē gan apdzīvotās vietās gan ārpus tām sastopami aizsargājamās sugas pelēkā roņa (Halichoerus grypus) mazuļi, kuri izlīduši no ūdens, lai liedagā sauļotos un atpūstos.

Šādās situācijās tie ir ļoti neaizsargāti un pakļauti dažādiem riskiem, no kuriem būtiskākais – dzīvniekus traucē un sakož savā vaļā palaisti suņi. Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) regulāri aicina, pastaigājoties liedagā, suni turēt pavadā, diemžēl liela daļa iedzīvotāju šos aicinājumus neņem vērā.

Pateicoties veiksmīgai sadarbībai gan informējot iedzīvotājus, gan arī nodrošinot regulāras pašvaldības policijas patruļas liedagā, būtiski mazinājies savainoto ronēnu skaits. Piemēram, 2020. gada pavasarī Pārvaldes inspektori speciālistu aprūpei Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā (turpmāk – Zoodārzs) nogādāja 18 suņu sakostus roņu mazuļus, diemžēl nevienu izglābt neizdevās. 2021. gadā saņēmām teju 500 zvanus par liedagā konstatētajiem roņu mazuļiem, kopumā uz Zoodārzu nogādājām trīs savainotus roņus. Turpmākajos gados tika novērots, ka sabiedrība aktīvi sociālajos tīklos konsultēja viens otru par pareizu rīcību, rezultātā 2022. gadā Pārvalde saņēma vien 250 zvanu un uz Zoodārzu nogādāja 4 savainotus ronēnus, bet jau 2023. gadā saņemto zvanu skaits samazinājās līdz 200 un palīdzība bija nepieciešama tikai 3 roņu mazuļiem.

Lai novērstu suņu radīto apdraudējumu pelēko roņu mazuļiem, lūdzam ierobežot suņu atrašanos pludmalēs, bet, konstatējot bīstami savainotu roni Ventspils novada piekrastē, aicinām sazināties ar  Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu pa tālruni 29461880.

Atgādinām, ka suņu atrašanos pludmalē bez pavadas ierobežo vairāki normatīvie akti, tostarp:

  1. Ministru kabineta 04.04.2006. noteikumu Nr. 266 “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai” 12., 13. un 14. pants;
  2. Ministru kabineta 10.01.2012. noteikumu Nr. 38 „Peldvietas izveidošanas un uzturēšanas kārtība” 13. pants.

Papildu augstāk minētajam Dzīvnieku aizsardzības likuma 5. panta 2. daļa, nosaka, ka mājas dzīvnieka īpašniekam ir pienākums nodrošināt, lai dzīvnieks netraucētu un neapdraudētu cilvēkus vai citus dzīvniekus.

Plašāka informācija par to, kā rīkoties, sastopot pludmalē roni, pieejama Dabas aizsardzības pārvaldes tīmekļvietnes www.daba.gov.lv informācijas blokā Noderīgi sadaļā Roņi liedagā – kā rīkoties

Informācijas avots – Dabas aizsardzības pārvalde

Sīkdatnes

Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Ar Jūsu piekrišanu papildus šajā vietnē var tikt izmantotas statistikas un sociālo mediju sīkdatnes.

Ja piekrītat šo papildu sīkdatņu izmantošanai, lūdzu, atzīmējiet savu izvēli:

Apstiprināt izvēlētās

Detalizētāka informācija par privātuma politiku un izmantotajām sīkdatnēm