< Atpakaļ uz Ventspils novads (www.ventspilsnovads.lv)
VIEGLI lasīt

Dabas pieejamības sertifikāta “NaaC” karogs šosezon atkal Jūrkalnē

Dienvidkurzemes piekrastē, pie Ventspils novada Jūrkalnes pārvaldes atpūtas laukuma jau otro sezonu 15. jūnijā tiks uzvilkts zaļi-balt-zaļais “NaaC” karogs. Savu virzību uz kāpu dabas pieejamību apliecinājušas arī Grobiņas un Nīcas novadu pašvaldības. 18. jūnijā Medzes pagasta atpūtas vietā “Liedagi” un Bernātu pludmalē pirmo reizi tiks pacelti Dabas pieejamības sertifikāta “Naac” karogi. Savukārt, 12. jūnijā jau otro sezonu tiks pacelti “NaaC” karogi trijās Ziemeļkurzemes pludmalēs, kuras pilnībā atbilst dabas pieejamības kritērijiem un tās var izmantot visi – sākot ar cilvēkiem ratiņkrēslā un beidzot ar ģimenēm ar maziem bērniem. Rojas novada Rojas galvenā peldvieta, Mērsraga novada Mērsraga bākas pludmale un Engures novada Ķesterciema peldvieta jau otro sezonu apliecina savu virzību uz pieejamības nodrošināšanu savām kāpu atpūtas vietām un pludmalēm.

2018. gadā, par godu Latvijas Simtgadei, Latvijas Zaļā kustība, kopā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” izstrādāja jaunu dabas pieejamības sertifikātu – NaaC (“Nature Accessible” ang.). Sertifikāts balstās uz vairāku konkrētu kritēriju īstenošanu un universālā dizaina principu ievērošanu dabas objektos. Tam ir divi līmeņi – dzeltenais sertifikāts, kas apliecina, ka konkrētais dabas objekts ir gandrīz pieejams, bet tomēr trūkst atsevišķi dabas pieejamības un universālā dizaina elementi, kas konkrēto objektu padarītu pilnīgi pieejamu un izmantojamu, kā arī zaļais sertifikāts, kas ar “NaaC” karoga piešķiršanu apliecina, ka konkrētais dabas objekts ir pilnīgi pieejams – sākot ar atbilstošu auto stāvvietu cilvēkiem ar invaliditāti un beidzot ar pieejamu universālu tualeti.

LZK programmas “Saglabāsim Latvijas kāpas” 2018.–2020. gada projektā ir paredzēti konkrēti piekrastes publiskās infrastruktūras labiekārtošanas darbi, kā arī sabiedrības informēšanas un izglītošanas kampaņas. Pateicoties Baltijas jūras Aizsardzības fonda (BaltCF) atbalstam, līdz šim dabas pieejamības objekti ir izveidoti – Ainažos, Jūrkalnē, Mērsragā, Kaltenē, Ķesterciemā un Engurē. Šogad projekta finansētās universālās zaļās tualetes tiks uzstādītas Nīcas novada Bernātu pludmalē un Grobiņas novada Medzes pagasta kāpu atpūtas vietā “Liedagi”.